Vývoj historie batohů vol.1

 

 1878: batoh Merriam

 

Než byly batohy jak je známe dnes, byly takzvané "knapsacks", což byly batohy s ramenními popruhy, které postrádaly jakoukoli strukturu. Henry Merriam předložil v roce 1877 patent, na balíček pro armádu Spojených států, který používal plech k udržení tašky od těla nositele. Merriam sdělil, že balíček pomohl tím, že „snížil počet samostatných zařízení, snížil jejich váhu, která se má nést, a zároveň jej rovnoměrněji rozložil a nechal tělo vojáka volnější a méně omezené popruhy a jinými upevňovacími prostředky. “ Nakonec to bylo vyřazeno, protože to bylo prostě příliš nepohodlné a težké.

 

US204066A - Improvement in knapsacks

 

1882: Duluth Pack


Camille Poirier z Duluthu nastoupil v roce 1882, aby zkusil něco jiného. Poirier se chtěl ujistit, že jeho zákazníci mohou nosit batoh a současně přepravovat kánoi, což ho vedlo k inovaci batohu, který seděl níže na zádech nositele a byl vybaven popruhem na hlavu. Toto balení se skládalo z velké odolné plátěné tašky zajištěné popruhy a sponami. Měla čtvercový tvar, vyrobený tak, aby se snadno vešel do dna kánoe. Tašky podobné povahy se vyrábějí dodnes.

 

 

Duluth-pack-history

 

1904: První použití slova

Na přelomu století začalo kolovat podstatné jméno „batoh“. Trvalo dalších osm let, než se stalo slovesem (tj. Backpacking nebo backpacking).

 

1908: Batoh Bergans of Norway

Ole F. Bergan se vracel z lovecké výpravy, když se rozhodl, že už toho bylo dost a zkombinoval tradiční norský dřevěný rám s měkkým materiálem pytle. Brzy si uvědomil, že potřebuje nahradit břízu, kterou používal za lehkou trubkovou ocel, která kopírovala tvar zad. Jeho patent trval 25 let, během nichž jeho batohy cestovaly po celém světě.

 

Pack_sketch

 

1924: Trapper Nelson Pack

Jednalo se o vůbec první sériově vyráběnou sadu s externími rámy. Nelson přišel s Inuitskými batohy z hůlek a tulení kůže, které poprvé viděl při návštěvě Aljašky v roce 1920. Revoluční design tohoto batohu představoval stabilizační dřevěný rám batohu s plátěnými pásky, které tlumily náklad - narozdíl od objemného batohu Duluth. K dřevěnému rámu byla pomocí ocelových čepů připevněna plátěná taška, aby nositel mohl tašku snadno oddělit. Balíček zůstal populární po celá léta, dokonce se objevil v prvním katalogu REI v roce 1939. Přišel ve třech velikostech, největší v ceně 7,50 $, doplněný plátěnou taškou. V 50. letech zůstal nejprodávanějším batohem. 

 

Blog Archive  Woodcraft Project ~ Trapper Nelson Indian Packboard Restoration | THE WOODS LIFE

 

1938: Cunningham batoh na zip


Až do roku 1938 se batohy zavíraly pomocí popruhů a spon. Gerry Cunningham změnil hru vytvořením batohu se dvěma částmi na zip. Dokázal udržet svůj náklad lehčí a na dosah pro své primární použití - horolezectví.

 

1950: Dřevěný batoh Fjällräven

V roce 1950 Åke Nordin, zakladatel společnosti Fjällräven, putoval po horách s dobrým přítelem a onemocněl, protože nesl svůj batoh velmi nízko a daleko od zad. Brzy po návratu domů, se posadil k šicímu stroji své matky a ušil bavlněný vak. Dále vyrobil dřevěný rám, který udrží náklad vysoko a těsně u jeho zad, a pak vak upevnil k rámu koženými řemínky. Tento balíček inspiroval Nordina k založení jeho nyní známé společnosti.

 

sidepic_2

 

1967: Lowe Internal Frame

Greg Lowe, zakladatel Lowepro, vytvořil první batoh s vnitřním rámem ve své garáži v Coloradu. Bezrámové batohy byly příliš malé na to, aby unesly velké náklady, a vnější balíčky byly na technickém terénu nevyvážené. Tento batoh měl dostatečně tuhý rám, aby přenesl zátěž na bedra, ale dostatečně pružný, aby okopíroval tvar těla nositele. Lowe přidal hrudní popruh a boční kompresní popruhy, čímž se stal prvním batohem, který se nejvíce podobá současným batohům.

 

Greg-Lowe-internal-frame-backpack

  (Překvapení.)

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz