Co je to Hipster styl? Část 1.

Co nebo kdo je to Hipster?

 

Jde o životní styl založený na nezávislých hudebních značkách, vintage oblečení a především pěstěnými vousy a kníry: Hipsterská móda změnila vzhled mužů s džíny s manžetami, košilemi s pečlivě vyhrnutými rukávy a brýlemi s velkými obroučkami. Mrkněte na naše batohy


Pro některé je to prostě móda, pro jiné životní filozofie složená z mnoha drobných hodnot, které se stávají znaky okamžitého uznání. Hipster nemá rád klasický konzum a rád si vytváří osobní rozměr tvořený originálním jídlem, řemeslným pivem a kávou, znovuobjevenou vášní pro hudbu poslouchanou na vinylech, pohybem po městě výhradně na kole, hledáním starých designových předmětů, kapesních hodinek a starých fotoaparátů. Jsou ale také velkými nadšenci do smatphonů.


Mezi muži je jedním z rozpoznávacích prvků hipstera hustý plnovous nebo knír s velmi specifickým tvarem. Není to ale pravidlem. 

Návrh bez názvu-5

 

Co znamená pojem Hipster a kde se vzal?


Ačkoli se toto slovo v posledních letech opět těší velké oblibě, jeho původ sahá až do 40. let 20. století, kdy se v Americe rozmohl jazz a bebop.
Mladí lidé netolerující společenský konformismus a oddaní životnímu stylu založenému na svobodě volby a znovuobjevení vnitřní individuality byli především bílí chlapci ze střední třídy, kteří se snažili vést stejný životní styl jako afroameričtí jazzoví hudebníci.


Termín hipster nahradil slovo "hepcat", které označovalo ty, kdo se vášnivě zajímali o hot jazz a bebop a chtěli se odlišit od milovníků swingu.
Mohlo však také pocházet z výrazu "hipi", což byl slangový způsob, kterým Afroameričané říkali "otevřené oči", nebo z výrazu hop, který označoval opium.


Hipster milující jazz však mizí, když scénu zcela obsadí nové hudební žánry. S rockem a jeho následným vývojem, punkem a postpunkem, jako by hipster doslova zmizel. Až v éře bourání všech mýtů dvacátého století, tedy mezi lety 2000 a 2010, se znovu objevuje zvláštní mužská postava, která dává přednost pohodlí, kouzlu vintage klubů, hodnotám svého dědečka před kulturní provokací proti establishmentu.


Každopádně dnes slovo hipster nabylo zcela jiného významu než v minulosti a označuje mladého muže, který má tendenci nezajímat se o politiku a má silně nekonvenční ambice, který je uznáván pro extravagantní postoje a výstřední oblečení.


Mladý hipster je milovníkem umění, kreativity a inteligence. Poté, co opustil výlučnou vášeň pro jazzovou hudbu, je nyní hipster fanouškem indie rocku a vinylů, které získává na bleších trzích.  

 

Hipsterská móda a oblečení


Hipster se neřídí stylisty, kteří diktují pravidla masového stylu, ale utíká se k velmi osobnímu vintage stylu, který tvoří úzké trauzery, staré tenisky, upnuté košile, velmi jednoduchá trička, doplňky přímo ze 70. a 80. let.


Nepřehlédnutelný detail? Velké brýle s tmavými obroučkami, které zakrývají obličej a dávají tušit, že jde o skutečného nerda. Cool v každém detailu, ale neformálním způsobem. V současné době už téměř není potřeba praktických průvodců hipsterským vzhledem. Košile by se měla hodit k džínám s manžetami, nebo ještě lépe ke světle hnědým chinos kalhotám.

 

Návrh bez názvu-2


Zatímco džíny jsou upnuté, hipsterské svetry a kardigany jsou naopak oversized. Nejlépe vintage, které se dají obnovit ve skříni po dědečkovi nebo v second-handech. Vybraná košile je vintage, bývá s malým a úzkým límečkem, zapnutá až na poslední knoflík. Fantazie je nejlépe kostkovaná jako dřevorubec. Kšiltovka je nezbytnou součástí výbavy: oblíbené jsou ručně šité vlněné čepice jakékoli barvy. U šátků nejlépe dlouhé a jasně barevné.

 

 

Dodatečný nádech vždy přináší detail. Pro muže hipstera je detail stylovým doplňkem, stejně jako kravata, nejlépe úzká a ne příliš dlouhá, ale také motýlek v kombinaci s košilí nebo barevné šle. K dotvoření vzhledu volí hipster tenisky, případně od některé z niche značek, které ho mohou odlišit od masy. V případě nedostupnosti konkrétního páru bot jsou preferovány slip on Vans nebo Converse All Star, a to jakékoliv barvy, v jakémkoliv ročním období. Alternativně nosí hipsterský muž také hravé mokasíny a těsné klasické šněrovací boty. Nezbytný je klobouk, zejména ten venkovský, plátěný, se širokou krempou, nebo placaté čepice z 30. let.

 

A co Hipster ženy?


Hipsterky také milují vintage šaty s květinovými motivy nebo jinými pestrými vzory, s černými nebo barevnými ponožkami nebo kratšími košilemi, které se v nejchladnějších zimních dnech nosí s podkolenkami. V létě lze nosit stejné šaty, ale s holýma nohama a sandály na nohou.

Mezi hipsterkami jsou oblíbené také vintage košile s kapelami, zejména s kapelami z šedesátých, sedmdesátých a osmdesátých let, jako jsou Rolling Stones, Cream, Blondie a Cure. Halenky jsou přiléhavé s extravagantními detaily.

Roztrhané džíny v teplých měsících jsou velmi žádané, s košilí, která nechává odhalený pupík. Šortky typické pro hipsterskou módu sahají do střední nebo horní části stehen. Typickým denním oblečením pro hipsterky jsou modré nebo černé upnuté džíny nebo legíny nošené pod nadměrným flanelovým svetrem nebo košilí. Oblíbené jsou také vánoční svetry, a to nejen o Vánocích! 

Oblíbeným kabátem hipsterek je lehká džínová bunda, kterou nosí přes košili nebo vintage šaty. Z obuvi volí vintage kozačky nebo oxfordky, retro kožené boty, vysoké i nízké, černé nebo hnědé. Některé hipsterky dávají přednost botám Converse nebo Vans.


Hojně se používají doplňky, jako jsou čepice a klobouky, zejména poměrně velké čepice beanie. Ozdobné šály jsou doplňky, které hipsterky často používají, z lehkých látek pro teplejší měsíce a ručně vyráběné modely pro ty chladnější. Nepřehlédnutelné jsou zvláštní sluneční brýle a brýle s tlustými obroučkami.

 

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz